colosseum.gif fejlec.gif
 
 
  • Hungarian formal
  • English
  • Italian
Egyesületről

logo_1.gif

COLLEGIUM GLADIATORIUM

KULTURÁLIS HAGYOMÁNYÕRZÕ EGYESÜLET

A Collegium Gladiatorium Kulturális Hagyományõrzõ Egyesületet azzal a céllal alapítottuk, hogy bemutassuk az ókori gladiátorok küzdelmeit, és látványos elõadásokkal felkeltsük az érdeklõdést az ókor története és kultúrája iránt. Módszereink eredményességét bizonyítja, hogy a kezdetben mindössze hat fõs tagságunk az évek során már több mint ötvenre emelkedett.
n01k.jpg Fõ feladatul a gladiátorjátékok és a gladiátorok életének rekonstruálását és ennek minden részletében korhû bemutatását tûztük ki. Így kiemelkedõen fontosnak tartjuk, hogy ne pusztán a fegyverek, a páncélok, a díszletek és az elõadás menete feleljen meg a legkényesebb ízlésnek is, hanem a harcosok párviadalai és a csapatküzdelmek is hitelesek legyenek. A gladiátorok küzdelmét az ázsiai küzdõsportokhoz hasonlóan harcmûvészetnek tekintjük és ennek oktatására 1994 tavaszán létrehoztuk – nagy ókori elõd mintájára – a Ludus Magnus Harcosképzõ Iskolát.
Tagjaink itt rendszeres edzéseken sajátíthatják el a legkülönfélébb fegyverek forgatását, megismerhetik a fegyverek és a páncélok elkészítési módját.

n02_k.jpg 1995 óta minden augusztusban megrendezzük nemzetközi edzõtáborunkat. Az ide ellátogató fiatalok nem csak az antik Róma harcmûvészetét, hanem az ókor történetét, mûvészetét, filozófiáját is megismerhetik. Tagjaink "civilben" a legkülönbözõbb foglalkozások képviselõi, sokan közülük egyetemisták, de van közöttük orvos, restaurátor, számítástechnikai szakember, mérnök, sõt tûzoltó és szakács is. A Collegium Gladiatorium Kulturális Hagyományõrzõ Egyesület szponzorok és támogatók nélkül mûködik. A szükséges anyagi forrásokat fellépéseink révén teremtjük elõ, és fõként a felszerelések – fegyverek, páncélok, sisakok – készítésére fordítjuk.



LUDUS MAGNUS HARCOSKÉPZÕ ISKOLA

Egyesületünk a gladiátorok harcmûvészetének oktatására 1994-ben megalapította a Ludus Magnus Harcosképzõ Iskolát. Rekonstruáltuk egy ókori gladiátoriskola (ludus) szerkezetét, az ott zajló munkát, az erõnléti és harci edzéseket, és a küzdelmekre való felkészítést.
n03_k.jpg A fegyverek és páncélok korhû elkészítése is komoly kutatómunkát igényelt, jóval nehezebb és izgalmasabb feladat volt azonban a kiképzés menetét és az egyes fegyvernemek harci technikáit újrateremteni, hiszen ezekrõl alig maradt fenn adat. A jellegzetes mozdulatokat a dombormûvekrõl és mozaikokról lestük el, de a rekonstrukcióban felhasználtuk a keleti küzdõsportok, a középkori kardforgatás, sõt a sportvívás egyes elemeit is. A kísérleti idõszak mára lezárult, jelenleg a kipróbált és bevált módszerek szerint dolgozunk. Az évek során – talán nem szerénytelenség állítani – egy igazi harcmûvészet színvonalára fejlesztettük a gladiátorok küzdõstílusát.
Jelenleg heti két alkalommal – kedden és csütörtökön – tartunk edzést. Az Iskolában a képzést a legtapasztaltabb gladiátorok, a magisterek, azaz oktatók irányítják. Az amfiteátrumok legnépszerûbb fegyvernemeit képezzük, ezek közül minden újonc érdeklõdésének és testalkatának megfelelõen választhat:

· veles – lándzsás

· retiarius – hálós-szigonyos

· secutor – kizárólag hálós ellen küzdõ nagypajzsos

· myrmillo – nagypajzsos

· thraex – kispajzsos

· dimacheris – kétkardos

A gladiátorok képzése négy fõ részbõl áll: erõnlét (robur), technika (ars), küzdelem (certamen), és elmélet (ratio). Az edzések során háromféle szálfegyver: lándzsa (hasta), trák lándzsa (hasta thraecica), szigony (tridens), négyféle kard: rövidkard (gladius), trák szablya (sica), görbe szablya (acinaces) és az illír khopis, háromféle pajzs: ökölpajzs (scutulum pugni), trák pajzs (parma), nagypajzs (scutum) valamint a tõr (pugio) és a háló (rete) forgatását sajátíthatják el az újoncok.

A fegyverkezelésben elért jártasság alapján, az egyre nehezedõ vizsgák során 8 fokozatot lehet megszerezni.

I.

calvus

II.

tiro

III.

armatus

IV.

expectatus inferior

V.

expectatus superior

VI.

mortifer inferior

VII.

mortifer superior

VIII.

artifex
A harmadik (armatus) fokozatig az újoncok a kardvívás alaptechnikáit sajátítják el, az armatus vizsgát letéve fegyvernemet választanak. A már próbált gladiátorok (expectatus inferior és superior) választott fegyvernemük elsajátításában mélyednek el.
Majd miután a n04_k.jpg vizsgán bizonyosságot tettek magas színtû fegyverforgatási képességükrõl, mortifer inferior fokozattól már valamennyi fegyvernem küzdõstílusát gyakorolják.
Minden nyáron rendezünk edzõtábort. Itt kilenc nap intenzív edzés vár a harcosokra, köztük olyan gyakorlatokkal, amelyekre tornateremben nincs lehetõség (íjászat, lándzsahajítás, nagy szabadtéri csaták, éjszakai edzés). Az erõpróbákon túl minden nap elõadásokat is hallgatunk, többnyire az ókor történelmének, kultúrájának, hadmûvészetének valamely területérõl. Évente kétszer tartunk újonctoborzást, de folyamatosan várjuk sorainkba mindazokat a fiatalokat, akiket érdekel egy antik harcmûvészet romantikája, a kardforgatás, a pajzshasználat és a lándzsavívás.


 
Az anyag szerzői jog védelme alatt áll, teljes vagy részeinek másolásához a Collegium Gladiatorium engedélye szükséges!